Menü |
AQUAPOND - elfogadható árak, jelentős árengedmények 190.000 Ft feletti vásárlás esetén. Elég a kosárba helyezni a terméket és látható az árengedmény nagysága. Minél többet vásárol, annál nagyobb a árkedvezmény. Érdeklődjön a 0630 5246735-ös telefonszámon. Árak megegyezés szerint!
A kerti tóban élő halak nemcsak esztétikai elemek, hanem a tó általános ökoszisztémájában is fontos szerepet játszanak. Egyensúlyt teremtenek a tóban vízi növények, mikroorganizmusok és más élőlények között. Ezen kívül a tiszta, nyugodt környezetben úszó hal látványa hozzájárul a kikapcsolódáshoz és javítja a hangulatot a kertben. A halak tartása azonban némi odafigyelést és tudást is igényel, azért hogy a hal egészséges maradjon. A megfelelő hal faj kiválasztásánál számos tényezőt kell figyelembe venni, mint például a tó mérete, mélysége, éghajlati viszonyok és az adott körülmények között életben maradó fajok. Nem minden hal alkalmas minden tóba, ezért fontos, hogy olyan fajokat válasszunk, amelyek nem csak vizuálisan vonzóak, de ellenállnak a víz hőmérsékletének, betegségeknek és egyéb tényezőknek is. mellett ügyelni kell arra, hogy a tóban ne növekedjen a halak száma, mert a túl sok hal vízszennyezéshez és a környezet állapotának romlásához vezethet. Ugyanilyen fontos, hogy ügyeljünk a víz minőségére, ami döntő fontosságú a halak egészsége szempontjából. A víz tisztasága és kémiai tulajdonságai, mint például a pH, keménység és ammóniaszint közvetlen hatással vannak a halak jólétére. A rendszeres karbantartás, mint például a tó tisztítása, a szűrés ellenőrzése és a takarmánymaradványok eltávolítása segíti a víz optimális állapotának megőrzését. Ezenkívül biztosítani kell az elegendő oxigénellátást, ami különösen fontos a nyári hónapokban, amikor a víz hőmérséklete emelkedik. Fontos, hogy a téli hónapokban is odafigyeljünk a halakra ugyan sok halfaj képes túlélni a hideg vízben, de a fagyos hideg teleken óvintézkedéseket kell tenni annak érdekében, hogy a víz ne fagyjon be, és a halak elegendő oxigénnel rendelkezzenek. Ez magában foglalhatja a fűtőtestek vagy légszivattyúk használatát, amelyek segítik a víz mozgását és megakadályozzák a jégképződést. A vízinövények segítenek a víz szűrésében, menedéket és táplálékot nyújtanak a halaknak, és hozzájárulnak az egészséges környezethez. A halak védelme a ragadozóktól szintén nagyon fontos, például gémektől vagy macskáktól, amelyek veszélyt jelenthetnek a halakra. Ezért fontos mérlegelni a tó és lakói védelmének különböző módjait. Mindezeket a tényezőket figyelembe kell venni a kerti halastó tervezésénél és karbantartásánál. Ha megfelelően gondozza a tavat, és optimális feltételeket teremt a halak számára, a tó gyönyörű és egészséges környezetté válhat, amely sok éven át örömet és békét biztosít.
Halak kerti tavakhoz
A kerti tavakban tartott hal fajok alkalmazkodtak az édesvízi környezetben való élethez. A legnépszerűbb fajok közé tartoznak:
Koi
A koi gyönyörű, színes mintáikról és méretükről ismertek. Ezek a halak elérhetik a 90 cm-es hosszúságot és nagyon sokáig élnek, akár 30 - 50 évig is. Tiszta, oxigénben gazdag vízre és tágas tavakra van szükségük. Az ideális vízhőmérséklet 18 - 24 °C. A koi halak igénylik a tó rendszeres karbantartását valamint minőségi szűrőrendszert, hogy egészségesek legyenek.
Aranyhal
Az aranyhal kisebb és szívósabb, mint a koi. Ezek a halak alkalmasak kisebb tavakra, és megfelelő körülmények között 15 - 20 évig is élhetnek. Az aranyhal alkalmazkodik a különböző körülményekhez, de az ideális vízhőmérséklet 18 - 22°C. Elviselik a hidegebb vizet, és kevésbé igényes a karbantartásuk, mint a koinak, de tiszta víz és megfelelő szűrés szintén nagyon fontos.
Domolykó
A domolykó egy gyorsan úszó hal, amely a legjobban a tiszta és oxigénnel dús vízben érzi magát. Szívós, kissé hűvösebb vizet kedvelő faj (ideális hőmérséklet 10 - 18°C). A tó ökoszisztémájában is hasznos lehet, mivel apró élőlényekkel, például rovarlárvákkal táplálkozik, így segít fenntartani a tó egyensúlyát.
Tokhal
A tokhal hosszú, lapos testű hal, amely planktonnal táplálkozik. Ezek a halak ideálisak a tóban lévő plankton mennyiségének szabályozására, ami segít fenntartani az ökológiai egyensúlyt. Tiszta és oxigénben gazdag, 18 - 22°C hőmérsékletű vizet igényelnek. Az tokhalak nagyra nőhetnek, és tágas tavakra van szükségük.
Kárász
A kárászok nagyon szívós és alkalmazkodó halak, amelyek különféle körülmények között élhetnek. Alacsonyabb oxigéntartalmú vízben is túlélnek, ami alkalmassá teszi őket kisebb tavakhoz is. A kárász a kicsit hűvösebb vizet szereti, az ideális hőmérséklet 6-22°C között van. Mindenevők, karbantartásuk egyszerű.
Kecsege
A kecsege nagy és fenséges hal, amelyet gyakran tágas tavakban vagy tavakban tartanak. Hosszú élettartamukról ismertek, akár 50 évig is élhetnek, és 2 méternél hosszabbra nőnek. Nagyon tiszta vizet igényelnek, jó áramlással és nagy oxigénkapacitással. A kecsege számára az ideális vízhőmérséklet 10 - 20°C.
A hal fajok kiválasztásakor figyelembe kell venni a tó méretét, mélységét és az adott terület éghajlati viszonyait is. Nem minden hal alkalmas hideg éghajlatra, ezért olyan fajokat kell választani, amelyek ellenállnak az alacsony hőmérsékletnek.
A tó mérete és a halak száma
A tó mérete közvetlenül befolyásolja a halak és más élőlények számára rendelkezésre álló hely mennyiségét. A tónak elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy a halak mozgásteret biztosítsanak, elrejtőzzön a ragadozók elől, és túlélje az extrém körülményeket, például a nagyon forró nyarat vagy a hideg telet. Nagyon fontos a tó minimális mélysége. A legtöbb halnál, például a koi pontynál vagy az aranyhalnál legalább 60-80 cm-es mélység javasolt, hogy a halaknak legyen elég helyük elbújni a ragadozók elől, és túlélni a telet. A tó mélyebb részei stabilabb vízhőmérsékletet kínálnak, ami elengedhetetlen a halak túléléséhez a hidegebb hónapokban. Kisebb tavaknál általában ajánlott kerülni a túl sok hal telepítését, mivel a kisebb vízmennyiség hajlamosabb a szennyeződésre és a vízminőség gyors változására. Ugyanakkor a kisebb tavakban nehezebb a stabil feltételeket fenntartani, például a hőmérsékletet és pH-t.
A koi pontyok számára ajánlott tóméret legalább 1000 liter víz, mivel ezek a halak 60 - 90 cm-esre is megnőhetnek, és sok hely kell a mozgáshoz. Kisebb aranyhalaknak elegendő egy 500 - 800 literes tó.
A halak száma
A tóban tartható halak száma függ annak méretétől, de a hal fajokól és méretétől is. Az aranyhal és a koi ponty nagyobb méretűek lehetnek, ezáltal több helyet igényelnek, míg a kisebb halak kompakt körülmények között is elférnek. A 100 liter vízhez 1 halra vonatkozó szabályt gyakran használják iránymutatásként a hal és a tó ökoszisztémája közötti megfelelő egyensúly biztosítására. Ez az arány azt jelenti, hogy 100 liter vízben legfeljebb 1 hal lehet. A nagyobb tavakra ez természetesen a vízmennyiség arányában érvényes.
Túl sok hal egy tóban különféle problémákat okozhat:
Emellett fontos figyelembe venni, hogy egyes halfajok, például a tilápia vagy a harcsa, amelyeket az egészséges ökoszisztéma fenntartása miatt tartanak, méretüktől és aktivitásuktól függően eltérő hely és számigényűek lehetnek.
Javaslatok az optimális halmennyiséghez
Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizze a tó vizének állapotát, és szükség szerint korlátozza a halak számát. Ez biztosítja, hogy minden halnak legyen elég mozgástere, és a tó ökoszisztémája kiegyensúlyozott és egészséges maradjon.
Vízminőség
A tó vizének minősége az egyik legfontosabb tényező a halak egészsége és a stabil ökoszisztéma fenntartása szempontjából. A halak nagyon érzékenyek a víz minőségére, ezért oda kell figyelni a különböző paraméterekre, amelyek befolyásolják tisztaságát és a tóban élő szervezetek egészségét. Ezen paraméterek közé tartoznak a szűrés, pH, vízkeménység, ammóniaszint, nitritek és egyéb kémiai és biológiai mutatók.
Szűrés
A szűrés kulcsfontosságú a víz tiszta és egészséges megőrzéséhez. A halak olyan hulladékot termelnek, amely szennyezi a vizet (például ammónia és szerves maradványok), ezért fontos, hogy minőségi szűrőrendszerrel rendelkezzünk, amely eltávolítja ezeket a szennyeződéseket. A szűrés segít:
A szűrőrendszerek lehetnek biológiaiak, mechanikusak vagy kombináltak. A biológiai szűrés mikroorganizmusokat használ a mérgező anyagok, például az ammónia lebontására, míg a mechanikus szűrés eltávolítja a szilárd szennyeződéseket (pl. levelek, maradványok). A kombinált rendszerek a leghatékonyabbak, mivel mindkét típusú szűrést használják.
Ammónia és nitrátok
Az ammónia a hal anyagcseréje (főleg az ürülékből és az el nem fogyasztott takarmányból) és a szerves anyagok lebomlásának eredményeként keletkező termék. A magas ammóniaszint nagyon mérgező a halakra, és légzési problémákat, legyengült immunrendszert és akár halált is okozhat. Az ammónia biztonságos szintjének megőrzése érdekében fontos rendszeresen ellenőrizni annak koncentrációját a vízben. A nitrátok másodlagos termékként keletkeznek az ammónia biológiai szűréssel történő lebontása során. Bár kevésbé mérgező, mint az ammónia, nagy koncentrációban felhalmozódhatnak, és problémákat okozhatnak az algák növekedésében, ami rossz vízminőséghez vezet. A nitrozáció szintjét rendszeresen ellenőrizni kell, hogy megakadályozzuk ezen anyagok túlzott felhalmozódását.
a víz pH-ja
A víz pH-ja a víz savasságának vagy lúgosságának mutatója. A legtöbb hal, beleértve a koi pontyot és az aranyhalat is, az enyhén lúgos vagy semleges pH-t részesíti előnyben, 6,5 és 8,5 között. A túl alacsony (savas) vagy túl magas (lúgos) pH stresszt okozhat a halak számára, és hatással lehet egészségükre, valamint a halak viselkedésére. Ezen túlmenően ilyen körülmények között megnő az olyan betegségek kockázata, mint a bakteriális vagy parazita fertőzések. Az optimális pH fenntartása érdekében fontos, hogy rendszeresen ellenőrizze a vizet, és tegyen intézkedéseket a pH beállítására, ha szükséges. Például, ha a pH túl alacsony, hozzáadhatunk pH-növelő termékeket (például mésztermékeket), túl magas pH esetén pedig savas anyagokat, például ként vagy egyéb pH-szabályozókat.
A víz keménysége
A víz keménységét az ásványi anyagok, különösen a kalcium és a magnézium koncentrációja határozza meg. A víz keménysége befolyásolja a pH-t, a stabil kémiai paraméterek fenntartásának képességét és a halak egészségét. A közepes vagy kemény víz ideális a legtöbb tavi hal számára, mivel ezeknek a halaknak bizonyos mennyiségű ásványi anyagra van szükségük szervezetük megfelelő működéséhez. Ha a víz túl lágy (alacsony ásványianyag-koncentráció), az befolyásolhatja a halak ozmotikus egyensúlyát, ami az immunrendszer gyengüléséhez vezethet. Koi pontynál és aranyhalnál a víz keménysége 100-200 mg / l tartományban javasolt. A víz keménységének rendszeres tesztelésével biztosíthatja, hogy az ásványi anyagok szintje a halak számára optimális szinten legyen.
Víz hőmérséklete
A víz hőmérséklete egy másik fontos paraméter, amely befolyásolja a halak egészségét. A legtöbb hal, köztük a koi ponty és az aranyhal, a 15 és 25°C közötti vizet részesíti előnyben. A 30°C feletti vízhőmérséklet megterhelő lehet a halak számára, és oxigénszint-csökkenést okozhat, míg az 5°C alatti víz veszélyes lehet egyes halfajok számára, különösen akkor, ha nincs elég mélyebb területük a túléléshez. Ha olyan területen él, ahol nagyon forró a nyár vagy hideg a tél, gondoskodni kell a hőmérséklet stabilizálásáról, például nyáron légszivattyúk vagy télen fűtőberendezések használatával.
Vízminőség ellenőrzés és karbantartás
A tó vizének optimális állapotának megőrzése érdekében rendszeresen ellenőrizni kell a víz alapvető paramétereit:
Emellett a szűrés rendszeres karbantartása és a szerves maradványok (például takarmánymaradványok és halürülék) vízből történő eltávolítása elengedhetetlen a vízminőség és a halak egészségének hosszú távú fenntartásához. A tóban jó minőségű víz biztosításával egészséges környezetet teremt a halak és más vízi élőlények számára, ezzel is támogatja a tó ökoszisztémájának stabilitását.
A halak etetése
A halak etetése nélkülözhetetlen része a halak gondozásának. A megfelelő takarmányozás biztosítja, hogy a halak minden szükséges tápanyagot megkapjanak az egészséges növekedéshez. Szintén fontos a halak megfelelő takarmányozása, hogy elkerüljük a vízszennyezéssel és a túlzott alganövekedéssel kapcsolatos problémákat. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy elkerüljük a túltáplálást amely növeli a vízszennyezés és a túlzott alganövekedés esélyét.
A megfelelő takarmány kiválasztása
Minden hal esetében fontos a fajnak, méretének és korának megfelelő takarmányt választani. Különféle kereskedelmi takarmányok léteznek, amelyek a tavi halak igényeihez vannak szabva:
Mikor és milyen gyakran kell etetni a halat?
Az etetés gyakorisága függ a víz hőmérsékletétől, az évszaktól és a halak igényeitől. A melegebb hónapokban, amikor a víz meleg (15°C felett), a halak anyagcseréje fokozott, ezért gyakrabban kell etetni őket. A hidegebb hónapokban, amikor a víz hőmérséklete 10-15 °C alá süllyed, a halak anyagcseréje lelassul, ezért korlátozható a táplálkozás.
A nyári hónapokban (15 °C felett): A halakat napi 1-2 alkalommal célszerű etetni, de fontos, hogy csak annyit adjunk nekik, amennyit 5-10 percen belül el tudnak fogyasztani. Ha túl sokat etetünk, az vízszennyezést és algásodást okozhat.
Hidegebb hónapokban (10°C alatt): Az etetést korlátozni kell, mivel a halak kevésbé aktívak és lelassul az anyagcseréjük. A takarmány mennyisége csökken, és egyes szakértők azt javasolják, hogy teljesen hagyják abba az etetést, ha a víz hőmérséklete 4-5°C alá esik.
A túletetés megelőzése
A túletetés az egyik leggyakoribb probléma a halak tavakban történő etetésekor. Ha a halakat több táplálékkal etetik, mint amennyit meg tudnak enni, a maradék táplálék felhalmozódik a tó alján, ahol elkezd lebomlani. Ez a folyamat megnövekedett ammónia és más mérgező anyagok mennyiségéhez vezet, amelyek ronthatják a víz minőségét.
Hogyan lehet megelőzni a túletetést:
A kiegyensúlyozott étrend biztosítása
A halaknak, mint minden más állatnak, kiegyensúlyozott étrendre van szükségük, amely minden szükséges tápanyagot tartalmaz. Ez magában foglalja a fehérjéket (a növekedéshez és a regenerációhoz), a zsírokat (az energia), a szénhidrátokat (mint energiaforrás), a vitaminokat (az immunrendszer számára) és az ásványi anyagokat (a csontok növekedéséhez és a szervezet megfelelő működéséhez).
A halak teleltetése
Hidegebb területeken elengedhetetlen, hogy a halak túléljék a telet. Ha a tóban vannak hidegre érzékeny fajok (pl. aranyhal), akkor a vizet nyitva kell tartani, hogy ne fagyjon be. Ha a víz megfagy, a halak elpusztulhatnak. Használhat fűtőtesteket vagy légszivattyúkat a víz oxigénellátására. Az is segíthet a halaknak, ha a tó mélyebb részere húzódnak, ahol stabilabb a hőmérséklet.
Védelem a ragadozók ellen
A kerti tavi halak védelme a ragadozóktól fontos biztonságuk és egészségük érdekében. A gyakori ragadozók közé tartoznak a gémek, macskák, rókák és más állatok, amelyek veszélyeztethetik a halakat. Számos hatékony módszert használhat a halak védelmére:
Szereljen fel védőhálót a tó fölé.
A hálók elhelyezése a tó felett az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy megakadályozzuk a ragadozók halhoz jutását. Ezek a hálók megakadályozzák, hogy a ragadozók, például a gémek hozzáférjenek a vízhez.
Ezek az egyszerű lépések segítenek abban, hogy halai biztonságban legyenek.
Haleledelek és kiegészítők
Haleledelek
Kínálatunk:
- Oase Dynamix Sticks Vital 4 l - eledel minden díszhal számára - 88679
- Oase Dynamix Sticks Vital 8 l - eledel minden díszhal számára - 88691
- Oase Dynamix Sticks Vital 20 l - eledel minden díszhal számára - 88699
- Oase Dynamix Sticks Colour 4 l - eledel minden díszhal számára - 90886
- Oase Dynamix Sticks Colour 8 l - eledel minden díszhal számára - 88693
- Oase Dynamix Sticks Colour 20 l - eledel minden díszhal számára - 88701
- Oase Dynamix Sticks Mix 1 l - eledel minden díszhal számára - 88710
- Oase Dynamix Sticks Mix 4 l - eledel minden díszhal számára - 88681
- Oase Dynamix Sticks Mix 8 l - eledel minden díszhal számára - 88692
- Oase Dynamix Sticks Mix 20 l - eledel minden díszhal számára - 88700
- Oase Dynamix Super Mix 1 l - eledel minden díszhal számára - 88709
- Oase Dynamix Super Mix 4 l - eledel minden díszhal számára - 88687
- Oase Dynamix Super Mix 8 l - eledel minden díszhal számára - 88697
- Oase Dynamix Super Mix 20 l - eledel minden díszhal számára - 88705
- Oase Dynamix Sticks Mix + Snack 4 l - eledel minden díszhal számára- 88684
- Oase Dynamix Sticks Mix + Snack 8 l - eledel minden díszhal számára - 88694
- Oase Dynamix Sticks Mix + Snack 20 l - eledel minden díszhal számára - 88702
- Oase Dynamix Flakes 1 l - eledel fiatal halak számára - 88683
Haleledelek koi pontyoknak
- Oase Dynamix Koi Pellets Small 1 l - eledel a koi ponty számára - 88706
- Oase Dynamix Koi Pellets Small 4 l - eledel a koi ponty számára - 88685
- Oase Dynamix Koi Pellets Small 8 l - eledel a koi ponty számára - 88695
- Oase Dynamix Koi Pellets Small 20 l - eledel a koi ponty számára - 88703
- Oase Dynamix Koi Pellets Large 4 l - eledel a koi ponty számára - 88686
- Oase Dynamix Koi Pellets Large 8 l - eledel a koi ponty számára - 88696
- Oase Dynamix Koi Pellets Large 20 l - eledel a koi ponty számára - 88704
Hálók és merítőhálók
- Pontec PondoNet - bambusz merítőháló - 40292
- Oase merítőháló - kicsi - 36300
- Oase merítőháló - nagy - 36299
- Oase merítőháló algák eltávolítására - kicsi - 36298
- Oase Alga merítőháló nagy, teleszkópos nyéllel - 36297
- Oase Profi Fish Net - merítőszák - 50079
- Oase Profi Pond Net - merítőszák algák eltávolítására - 50078
- Oase EasyPick profi csipesz - 40291
- Oase Pond net - téglalap alakú tóháló - 84297
- Oase Pond net - összecsukható tóháló - 84296
- Oase Pond net - háromszög alakú tóháló - 84308
- Oase Pond net - kerek tóháló (extra nagy) - 84310
- Oase Algae Net - alga merítő háló - 84318
- Oase Profi Fish tartalékháló - 50956
- Oase Profi Pond tartalékháló - 50961
Kártevő elriasztók / madárriasztók
- Pontec PondoScare Spinner - rotációs fényvisszaverő - 73353
- Pontec Szürke gém műanyag figura - 36868
- Pontec PondoScare Ball - madárriasztó - 73352