Menü |
AQUAPOND - elfogadható árak, jelentős árengedmények 190.000 Ft feletti vásárlás esetén. Elég a kosárba helyezni a terméket és látható az árengedmény nagysága. Minél többet vásárol, annál nagyobb a árkedvezmény. Érdeklődjön a 0630 5246735-ös telefonszámon. Árak megegyezés szerint!
A tó téliesítèse fontos folyamat, amely segít megvédeni a tó ökoszisztémáját a fagyoktól, és biztosítja a halak és növények túlélését. A tó télre való felkészítését ősszel kell megkezdeni, amikor a víz hőmérséklete körülbelül 10 °C-ra csökken. Ez általában októberben vagy novemberben következik be. Fontos, hogy eltávolítsuk a leveleket és egyéb szennyeződèseket, valamint biztosítsuk, hogy a vízszint ne csökkenjen le. Emellett érdemes ellenőrizni, hogy a halak és növények felkészültek-e a télre. A szerves anyagok és a szennyeződèsek eltávolítása kulcsfontosságú a bomlási folyamatok megelőzésében, mert a téli időszakban, amikor a tó befagy, a bomlási folyamatok toxikus körülményeket teremthetnek amelyek a halak elpusztulásához vezethetnek.
A téli fagymentesítés előtt ellenőrizze a víz pH-értékét tesztkészletek segítségével. A tavak ideális pH-értéke általában 6,5 és 8,5 között van.
Fontos szempont a tó befagyásának megelőzése is. A levegő beáramlásának biztosításával és elegendő vízmélység fenntartásával minimalizálható a fagyás kockázata, ami veszélyeztetné a tó élővilágát. Ezen kívül figyelmet kell fordítani a szivattyúkra és szűrőkre is. A téli karbantartásuk meghosszabbítja élettartamukat és megakadályozza a károsodást. Így biztosíthatja, hogy a tórendszer jó állapotban maradjon, és télen is életképes legyen.
Milyen előkèszületek szüksègesek tél előtt?
A szennyeződések eltávolítása
A tó tisztítása tél előtt kulcsfontosságú lépés az ökoszisztéma védelme érdekében. Fontos, hogy alaposan végezzük, hogy elkerüljük a víz minőségével kapcsolatos problémákat a téli időszakban. Először is, szükség van megfelelő eszközökre, például hálókra vagy vödrökre. A tó aljzatának takarításához tóporszívó használata nagyon hasznos lehet. Ezek kialakításuknak köszönhetően eltávolítják a lerakódásokat, iszapot és egyéb szennyeződéseket anélkül, hogy zavarnák a tó ökoszisztémáját. A porszívó hatékonyan eltávolítja az szerves maradványokat és üledéket, amelyek különben bomlani kezdenének, ezzel rontva a víz minőségét. Használatakor a vizet szűri és tisztítja, ami egészségesebb környezetet teremt a halak és növények számára. Ideális, ha a tisztítást napos, száraz időben végezzük, hogy megkönnyítsük a folyamatot. Az első lépés a felszíni szennyeződések, például a levelek és növényi maradványok eltávolítása, amelyek a víz felszínén találhatók. Hálóval szedje össze és távolítsa el a tóból. Mindig érdemes a tó szélétől kezdeni, hogy elkerülje a mélyebb részekbe való szétterjedésüket. Ezután a tó aljzatra összpontosítson. A tóporszívóval távolítsa el az iszapot és az szerves maradványokat, amelyek felhalmozódtak. Ezek a lerakódások bomlani kezdenek, ami negatívan befolyásolhatja a víz minőségét. Fontos ellenőrizni a vízi növények egészségét is; az elhalt vagy beteg növènyeket el kell távolítani, míg az egészséges növényeket érdemes a tó mélyebb részeire telepíteni, ahol védve lesznek a fagyoktól. Ha lehetséges, távolítsa el az összes üledéket a tó aljáról is, mivel ezek organikus anyagokat tartalmazhatnak, amelyek rothadása szintén rontaná a víz minőségét. A tisztítás befejezése után ellenőrizze, hogy a tó tiszta és felkészült e a tèli álomra.
A vízszint csökkentése
A tó vízszintjének csökkentése a tél előtt fontos folyamat, amely segít megóvni az ökoszisztémát. Ez a lépés segít megelőzni a teljes vízfelület befagyását, ezáltal megóvja a halak és más vízi élőlények életét. Ezenkívül az alacsonyabb vízszint csökkenti a tó széleire nehezedő nyomást, ezáltal megvédve azt. A vízszint csökkentéséhez először meg kell terveznie, hogy mennyivel szeretné csökkenteni a víz szintjét. Javasoljuk, hogy a tó mélységétől függően 20-30 centiméterrel csökkentse a szintet. Ha nagyobb tavunk van, búvárszivattyúval eltávolíthatjuk a vizet. Kisebb tavaknál elegendő kézzel kiszivattyúzni a vizet, például vödör vagy tömlő segítségével. A vízszint csökkentése után célszerű az érzékenyebb növényeket a tó mélyebb részeire telepíteni, ahol stabilabb a hőmérséklet. Az is fontos, hogy a halak a tó mélyén maradjanak, ahol jobbak a túlélés feltételeik. Miután a vízszintet lecsökkentette, ellenőrizze, hogy a tó lefolyója megfelelően van-e beállítva, hogy elkerülje a vízszivárgást. Télen rendszeresen ellenőrizze a tavat, hogy minden rendben legyen, és a vízszint megfelelő szinten maradjon. Így biztosítható, hogy a tó nagyobb gondok nélkül átvészelje a telet, és az ökoszisztémája egészséges állapotban maradjon.
Növények metszése
A növények metszése a tó téliesítésekor fontos lépés. Távolítsa el a növények víz feletti részeit, de a gyökereket hagyja a vízben. Így megakadályozható a bomlás és a túlzott szervesanyag tartalom, amely befolyásolhatja a víz minőségét. Ügyeljen arra, hogy elég magasra vágjon ahhoz, hogy a növények túléljék a telet, és tavasszal újra növekedjenek. A növények tóban való áttelelése kulcsfontosságú folyamat, amely biztosítja a növények túlélését és egészségét a következő vegetációs időszakban. Minden növényfajtának megvannak a sajátos igényei, ezért fontos odafigyelni az egyes fajokra és azok igényeire.
Kezdetben meg kell határoznia a tóban található növények faját. Egyes vízi növények, mint például a tavirózsa, a nádas vagy a mocsári növények, szívósak és túlélik a hideget. Mások, mint például a trópusi növények, különös gondosságot igényelnek, mert nem tudnak túlélni fagyos hőmérsékleten. Ezért célszerű ellenőrizni a növények állapotát, és eltávolítani az elhalt vagy sérült leveleket, amelyek bomlanak és ronthatják a víz minőségét. Fontos figyelembe venni a tóban lévő víz mélységét is. Egyes növényeket olyan mélységbe kell telepíteni, ahol a víz kevésbé fagy meg. A növények áthelyezése a tó mélyebb területeire nagyban javíthatja túlélési esélyeiket. A trópusi és féltrópusi növények esetében a legjobb, ha beltérbe helyezzük őket. Víztartályokba helyezheti őket, és világos és meleg környezetet biztosíthat nekik. Tartsa tisztán a tartályokban lévő vizet, és rendszeresen cserélje ki, hogy a növények optimális körülmények között legyenek. A gyökerek elkülönítése akkor is segíthet, ha néhány növény a tóban marad. A fagyvédelem fokozása érdekében a növényi edények köré szigetelő anyagokat helyezhet. Télen fontos a tó és a növények rendszeres ellenőrzése. Ügyeljen a jégképződésre a felszínen, amely veszélyeztetheti a növényeket. Ha fagyott réteg jelenik meg a felületen, célszerű egy nyílást kialakítani a levegőnek. Így biztosíthatja, hogy a növényeknek elegendő oxigénje legyen. Tavasszal, amikor a hőmérséklet emelkedni kezd, ellenőrizni kell, hogy a növények hogyan élték túl a telet. Távolítsa el az elhalt részeket, és szükség szerint ültesse át a növényeket. Győződjön meg arról, hogy a megfelelő helyen vannak, és elegendő helyük van a növekedéshez. Összességében a növények tóban teleltetése elengedhetetlen egészségük és vitalitásuk szempontjából. A különböző növényfajták célzott gondozása és a megfelelő eljárások biztosítják, hogy tavasszal újra életre keljenek.
Halak
A halak tóban való áttelelése számos óvintézkedést igényel egészségük és túlélésük télen történő biztosítása érdekében. Íme a fő lépések:
Ha a víz hőmérséklete 10 Celsius-fok alá süllyed, a halak anyagcseréje lelassul, aktivitásuk csökken. Ilyen körülmények között a halak gyakran abbahagyják a táplálkozást, mert alacsonyabb az energiaigényük, és lelassul az emésztőrendszerük. Ez jelentős hatással lehet egészségükre különösen a téli hónapokban. Télen a tóban különböző bomlási folyamatok mennek végbe, amelyek veszélyeztetik az ökoszisztémát. A fő probléma az, hogy a szerves anyagok lebomlása csökkenti a víz oxigénszintjét, ami a halak megfulladásához vezethet. Mérgező anyagok is szabadulnak fel, amelyek megmérgezhetik a halakat vagy súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak. A halak immunitásának gyengülése az elégtelen gondozás egyik következménye. Ugyanis ha a halak nem részesülnek minőségi gondozásban fogékonyak lesznek a betegségekre. Ráadásul egy elhanyagolt tó a paraziták szaporodását is elősegítheti, ami még inkább gyengíti a halak egészségét. A problémák elkerülése érdekében elengedhetetlen a tó rendszeres tisztítása, a vízminőség ellenőrzése és a megfelelő levegőztetés télen is. Ezért fontos, hogy amikor a tó befagy, egy nyílás maradjon a felszínen. Így a mérgező gázok eltávozhatnak, megakadályozva ezzel a halak megfulladását. Ezenkívül a nyílás lehetővé teszi a víz oxigénellátását, biztosítva a halak számára a légzéshez szükséges oxigént. A KOI és a tokhal biztonságos teleltetéséhez fontos a mélység legalább 120 cm mély, ideális esetben 140 cm, és a legmélyebb rész mérete legalább 1x1 m legyen. A mélység segít abban, hogy a víz ne fagyjon meg az aljzatig, így menedéket nyújthat a halaknak. Fontos a tóban lévő halak számának ellenőrzése is, hogy elkerüljük az oxigénhiányt, különösen télen, amikor aktivitásuk alacsonyabb. A jó szűrés és a megfelelő levegőztetés a téli szezonban is kulcsfontosságú a halak egészségének megőrzéséhez. Megfelelő gondozás mellett a halak gond nélkül átvészelik a telet, és tavasszal újra aktívvá válnak, ami biztosítja az egészséges tóökoszisztémát.
Levegőztetés és hőmérséklet
Télen a tó vízhőmérsékletének rendszeres ellenőrzése kritikus fontosságú a halak és a növények egészsége, valamint a tó általános ökoszisztémája szempontjából. A víz hőmérséklete közvetlen hatással van a halak anyagcseréjére és a tóban zajló biológiai folyamatokra. A téli hónapokban, amikor a hőmérséklet csökken, ügyelni kell arra, hogy a teljes vízfelület ne fagyjon be, mert a befagyott tó oxigénhiányhoz vezethet, ami a halak életét veszélyezteti. A víz oxigénszintjének ellenőrzése is elengedhetetlen. Ehhez tesztkészleteket használhat, amelyek segítségével megállapíthatja, hogy az oxigénszint a normál értékeken belül van-e. Ha úgy találja, hogy az oxigénszint alacsony, szükség lehet további levegőztető eszközök beépítésére vagy egyéb intézkedések megfontolására. Ezek az eszközök kis buborékokat hoznak létre, amelyek fokozzák a keringést és az oxigént a vízben. Ideális a levegőztető berendezéseket a tó mélyebb részein elhelyezni, ahol a halak hibernálnak, hogy biztosítsák számukra az elegendő oxigént. Ha fennáll a fagyás veszélye, különféle eszközöket, például levegőztetőket vagy fagytesteket használhat a víz egy részének nyitva tartására. Ily módon biztosítja a halak oxigénhez való hozzáférését, és minimálisra csökkenti a tó ökoszisztémája károsodásának kockázatát. A nyílás megtartására jégmentesítő, léktartók szolgálnak, amelyek biztosítják, hogy a nyílás ne fagyjon be, pl. PondoPolar (-10°C-ig), Icefree 4 Seasons szivattyúval (-20°C-ig) vagy Icefree Thermo 200, vagy az Icefree Thermo 330. A vízhőmérséklet rendszeres szabályozása és a nyitott felület biztosítása fontos halegészségügyi és ökoszisztémai kérdés. Így biztos lehet benne, hogy a tó jó állapotban vészeli át a telet, és tavasszal újra életre kel, készen áll egy új ciklusra.
Szüksègesek a téli baktériumok ?
A téli baktériumok fontosak a jó vízminőség megőrzése érdekében még a hideg hónapokban is. Ezeket a speciális baktériumokat úgy tervezték, hogy hatékonyan lebontsák a szerves anyagokat, például az elhalt növényeket, leveleket és más szennyeződéseket, amelyek felhalmozódhatnak a tó alján. Tevékenységüknek köszönhetően csökken a mérgező anyagok mennyisége, ami hozzájárul a halak és növények egészségesebb környezetéhez. A téli baktériumok még alacsonyabb hőmérsékleten is képesek működni, ami előny a kizárólag melegebb hónapokban aktív baktériumokhoz képest. Jelenlétük a tóban segíthet fenntartani a biológiai egyensúlyt és megelőzni olyan problémákat, mint a túlzott algásodás vagy a vízminőség romlása, amelyek különösen a téli hónapokban jelenthetnek problémát, amikor alacsonyabb a biológiai aktivitás.
A téli baktériumok kiválasztásánál fontos a kifejezetten téli használatra kialakított termékekre összpontosítani. Ezek a termékek általában olyan baktériumtörzseket tartalmaznak, amelyek ellenállnak a hidegnek, és képesek túlélni a tóban a tél folyamán. Alkalmazás előtt figyelmesen olvassa el a gyártó utasításait, hogy biztosítsa a helyes adagolást és alkalmazási módot. Egyes termékek csak bizonyos hőmérsékleten vagy pH-értéken lehetnek hatásosak, ezért érdemes ezeket a tényezőket ellenőrizni. A baktériumok bevitele után is figyelemmel kell kísérni a tó állapotát, hogy az esetleges problémákat korán felismerjük. Ha a tóban rossz vízminőség jelei mutatkoznak, például zavaros a víz vagy kellemetlen a szag, ez további beavatkozásokat igényel, mint például a baktériumok számának módosítása vagy a tó tisztítása. Összességében a téli baktériumok alkalmazása nagyon jótékony hatással lehet a tó ökoszisztémája egészségére és egyensúlyára. Így biztosíthatja, hogy tavaja jó állapotban vészeli át a telet, és tavasszal újra életre keljen.
A tótechnika fagy elleni védelme
A tófelszerelések fagy elleni védelme fontos lépés a működőképességük és a tó ökoszisztéma egészségének biztosítása érdekében a következő szezonban. A tél elején ki kell kapcsolni az összes berendezést, például a szivattyúkat és a szűrőket, és le kell választani a elektromos hálózatról. Nagyon fontos, hogy távolítsa el a vizet a szivattyúkból és a szűrőkből. Ezzel elkerülhető, hogy a berendezés fagy esetén megsérüljön. A legjobb, ha a szivattyúkat fejjel lefelé fordítja, és hagyja kifolyni.
A szűrés téliesítése előtt fontos a víz pH-értékének beállítása. Ha a pH 8-nál magasabb, célszerű körülbelül 7-re csökkenteni. A magasabb pH-értékek növelik az ammónia toxicitását, ami a halakra nézve végzetes következményekkel járhat télen. A pH rendszeres ellenőrzésével és beállításával egészséges környezetet biztosít a tóban.
A tavi szűrés téliesítése
A tavi szűrés téliesítése fontos folyamat, amely biztosítja a tórendszerek hosszú távú működőképességét és védelmét a téli időszakban. Fontos odafigyelni erre a folyamatra, hogy elkerüljük a berendezés károsodását, és biztosítsuk a tó egészséges ökológiáját a tavaszi szezonra.
A tavi szűrő téliesítése nem csak a berendezés védelméről szól; ez egy összetett folyamat, amely a teljes tókörnyezet gondozását igényli.
Ki kell kapcsolni a tóban a szűrést télre?
Ha a szűrőkör nem téli üzemre van tervezve, akkor téliesíteni kell. A téli üzemre tervezett szűrőkör úgy van kialakítva, hogy a csővezetékek és a szűrőberendezés fagymentes mélységben helyezkedjenek el. A víz ebbe a körbe a padlóürítő felől érkezik, és a tó alján ismét visszatér a tóba. Így a tó vize nem hűl le, különösen az alján, ami védi a telelő halakat.
A legtöbb tóban azonban nincs ilyen kialakítás. Ilyenkor a szűrőből és a csövekből a vizet télire le kell engedni, hogy elkerüljük a fagyott víz okozta károkat.
A tószivattyú téliesítése
A tó szivattyújának téliesítése kulcsfontosságú a fagytól és az esetleges károsodásoktól való védelemben. Először a szivattyút ki kell kapcsolni és le kell választani az elektromos hálózatról. Ezután fontos a víz leeresztése a szivattyúból és a csövekből; ezt megteheti légszivattyúval vagy szívószivattyúval. A víz kiszivattyúzása után ajánlatos alaposan megtisztítani a szivattyút a szennyeződésektől és algáktól, miközben ellenőrizni kell az esetleges sérüléseket is. A szivattyút száraz, fagytól védett helyen kell tárolni, ideális esetben 0 °C feletti hőmérsékleten. Ha nincs lehetősége a szivattyút meleg helyen tárolni, akkor olyan vízbe is helyezheti, amely nem fagy meg. Ez biztosítja, hogy tószivattyúja jó állapotban vészeli át a telet. A szivattyúk tisztítása után ellenőrizze és tisztítsa meg a szűrőket is. A szennyezett szűrők visszatarthatják a vizet, ami károsodáshoz vezethet. Ha azonban ez nem lehetséges, a fagykár kockázatának csökkentése érdekében szigetelőanyaggal kell lefedni őket.
A szivattyúkat és szűrőket lehetőleg száraz és hűvös helyen, például garázsban vagy más zárt helyen kell tárolni. Télen rendszeresen ellenőrizni kell a tavat és a berendezést, hogy minden megfelelően működjön. Vegye fontolóra speciális téli termékek használatát is, amelyek a tó berendezéseinek fagy elleni védelmét szolgálják. Ezeket a termékeket úgy tervezték, hogy biztonságosak legyenek a halak és növények számára. A tél előtti alapos gondozás és előkészítés biztosítja, hogy tófelszerelése túlélje a hideg hónapokat, és tavasszal ismét használatra készen álljon. Ily módon egy egészséges és működőképes tavat tarthat fenn, amely egész évben örömet okoz.
UV lámpa
A tavak UV-lámpájának téliesítése fontos lépés, amely biztosítja a tavak védelmét és hosszú távú fenntarthatóságát. A megfelelő téliesítés minimálisra csökkenti a fagykár kockázatát.
UV-lámpa téliesítésekor kövesse az alábbi lépéseket:
Ezzel biztosíthatja az UV lámpa hosszú élettartamát.
Szkimmer téliesítése
A tószkimmer téliesítése kulcsfontosságú lépés, amely biztosítja annak hosszú élettartamát és megfelelő működését a téli szezon után. Így kell megfelelően téliesíteni a szkimmert:
Téli tótakaró
Ha sekély tavunk van, érdemes különféle intézkedéseket megfontolni, hogy a téli hónapokban megóvjuk halainkat a fagytól. A tótakaró és a szigetelés jelentősen hozzájárulhat a víz hőmérsékletének stabilitásához és megakadályozza a felület befagyását. Az egyik leghatékonyabb megoldás a téli tótakaró. Könnyen felhelyezhetők a tó felszínére, és védőgátat képeznek, amely csökkenti a levegő bejutását. Ez minimálisra csökkenti a fagyás esélyét, mivel a takaró melegen tartja a levegőt és megakadályozza a víz hőveszteségét. Készülhetnek különböző anyagokból, például műanyagból vagy speciális szövetekből, és úgy lettek tervezve, hogy ellenálljanak az időjárási viszonyoknak.
Tartozékok a tó téliesítéséhez
Fagytest
Kínálatunk:
- Pontec PondoPolar fagytest- befagyás elleni védelem - 4189
Úszó jégmentesítők
Kínálatunk:
- Oase Icefree thermo 200 - jégmentesítő, léktartó - 51230
- Oase Icefree thermo 330 - jégmentesítő, léktartó - 51231
- Oase Icefree 4 season léktartó - jégmentesítő készlet - 49992
Tó téliesítő vegyszerek
Kínálatunk:
- OASE AquaActiv AlGo Universal 500 ml - algák elleni készítmény - 51466
- Oase AquaActiv AlGo Universal 5 l 100 m3-ig - algák elleni készítmény - 50545
Tavi hálók és tartozékok
Kínálatunk:
- Oase AquaNet pond net 1 / 3 x 4 m - lombfogó, tótakaró háló - 53751
- Oase AquaNet pond net 2 / 4 x 8 m - lombfogó, tótakaró háló - 53752
- Oase AquaNet pond net 3 / 6 x 10 m - lombfogó, tótakaró háló - 53753
- Lombfogó, tótakaró háló 100 x 8 m - 242090_1371352
- Oase merítőháló algák eltávolítására - kicsi - 36298
- Oase merítőháló algák eltávolítására - nagy - 36297
- Oase EasyPick profi csipesz a szennyeződések eltávolítására - 40291
- Oase FlexiCut - Kettő az egyben tóolló - 51243